Dlaczego warto ubezpieczyć ryzyko podatkowe
Częste zmiany przepisów podatkowych pociągają za sobą możliwość popełnienia omyłki i tym samym konieczność poniesienia, czasami bardzo dotkliwych, konsekwencji. I tutaj z pomocą przychodzą ubezpieczenia.
Polski system podatkowy, a raczej zbiór obowiązujących podatków, został skomplikowany w takim stopniu, że nie tylko bywa nieczytelny, ale czasami nawet wewnętrznie sprzeczny. Główne ustawy podatkowe, czyli CIT, PIT, VAT czy podatek akcyzowy, były zmieniane na przestrzeni 2021 i 2022 kilkadziesiąt razy.
Problemem polskiego systemu podatkowego jest też sposób wdrażania zmian, a przede wszystkim zbyt krótki okres vacatio legis, nieadekwatny do zakresu i znaczenia wprowadzanych zmian, zwłaszcza wobec długoterminowych kontraktów oraz niedopracowanie nowych przepisów
W tak dynamicznym i skomplikowanym otoczeniu prawnopodatkowym osoby odpowiedzialne za prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia podatkowe czy kadrowo-płacowe mogą odczuwać ogromny dyskomfort związany z podejmowaniem decyzji, szczególnie w przypadku mniejszej skali działalności i mniej rozbudowanych czy wyspecjalizowanych struktur księgowo-finansowych. Art. 9 Kodeksu karnego skarbowego rozszerza katalog podmiotowy osób narażonych na ponoszenie odpowiedzialności karno-skarbowej za sprawstwo czynu zabronionego w nim opisanego na wszystkie osoby zajmujące się sprawami gospodarczymi danej organizacji. Wszystko to generuje znaczne ryzyka dla szeregu osób zaangażowanych w obszar szeroko pojętej rachunkowości, nie tylko dla kierownika jednostki.
Wsparcie
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta